2010 Results

Automotive Class Winners2010 Concours Results
LAST NAME FIRST NAME YEAR MAKE MODEL AWARDS
Buck Frank 1932 Packard 903 Sport Phaeton 50 Best Of Show 
Simeone Foundation 1954 Ferrari 375MM Spyder 49 Best Sporting Marque Of Show
Bullock Morton 1934 Rolls Royce PII Continental DHC Mulliner 48 Timeless Elegance   
Ries Robert 1930 Packard 733 Roadster 47 People’s Choice
Swanstrom Ken 1967 Lancia Flamina Super Sports Zagato Coupe 46 Chairman’s Award
Goodman Jon 1965 Alfa Romeo GTA 45 Henry W. Wessells III Sporting Car Spirit of Radnor Award 
Plumbo Victor 1935 Invicta Sports Tourer 44 Bill Borden Passenger Car Spirit Of Radnor Award
Lucks Joseph 1930 Willys-Knight 66B Roadster 43 Ed Boyle Spirit of Radnor Award 
Capasso Augustino 1963 Studebaker Avanti R1 42 DuPont Homsey’s Award
Moskowitz Steve 1903 Oldsmobile Curved Dash 41 Artist’s Award 
Valpey Robert 1931 Studebaker 2 Man Indianapolis Team Car 40 Studebaker ’20s ’30s ’40s 1st
Bulgari Nicola 1934 Studebaker Commander Land Cruiser 39 Studebaker ’20s ’30s ’40s Radnor Award
Swigart Museum 1908 Studebaker “Backward – Forward” Electric Bus 38 Studebaker VET 1st
Stapleton Gary 1907 Studebaker Ambulance 37 Studebaker VET Radnor Award
Parsons Joseph 1958 Studebaker Golden Hawk Hardtop 36 Studebaker ’50s 1st
Kavulich Andrew 1951 Studebaker Landcruiser 4 Dr Sedan 35 Studebaker 50’s Radnor Award
Capasso Augustino 1963 Studebaker Avanti R1 34 Studebaker ’60s 1st
Leonard Robert 1963 Studebaker Avanti R2 Supercharged 33 Studebaker ’60S Radnor Award
Laird Jim 1950 Studebaker R-5 Pickup 32 Studebaker Truck 1st
Casale Mike 1961 Studebaker Transtar Transporter 31 Studebaker Truck Radnor Award
Simeone Foundation 1954 Ferrari 375MM Spyder 30 Pininfarina Open 1st
Myers Beth 1932 Ford Roadster 29 Pininfarina Open Radnor Award
Murphy Donald 1947 Cisitalia 202 Coupe 28 Pininfarina Closed 1st
Wray Charles 1979 Ferrari 512BB 27 Pininfarina Closed Radnor Award
Kraus Dave & Elaine 1946 Nash Suburban 26 Cars With Tailgates 1st
Moran Ranney 1940 Chevrolet Special Deluxe Woody Wagon 25 Cars With Tailgates Radnor Award
Perry Robert 1929 Duesenberg Model J Murphy Convertible Coupe 24 American Classic Pre War 1st
Mahoney Chris 1931 Cord L29 Cabriolet 23 American Classic Pre War Radnor Award
Rich Sr. John W. 1926 Rolls Royce Springfield Silver Ghost Piccadilly 22 Rolls Royce Bentley 1st
Bullock Morton 1934 Rolls Royce PII Continental DHC Mulliner 21 Rolls Royce Bentley Radnor Award
Buck Frank 1932 Packard 903 Sport Phaeton 20 Packard 1st
Ries Robert 1930 Packard 733 Roadster 19 Packard Radnor Award
Laird William 1955 Chrysler C-300 2 Door Hardtop 18 American Classic Post War 1st
Avery Bill 1963 Lincoln Continental Convertibe 17 American Classic Post War Radnor Award
Schwarzkopf Donald 1962 Alfa Romeo Giulietta Sprint Speciale 16 Alfa Romeo 1st
Francis Wicker 1960 Alfa Romeo Giulietta Veloce Spyder 15 Alfa Romeo Radnor Award
Mamchur Dennis 1935 Triumph Southern Cross 14 Pre War Touring Car 1st
Lance Clark 1932 MG F1 Magna 13 Pre War Touring Car Radnor Award
Van Huystee Willem 1948 HRG 1500 Roadster 12 Open Sports Car 1st
Mantakos George 1949 Triumph 2000 Roadster 11 Open Sports Car Radnor Award
DuPont Lammot 1960 Aston Martin DB-4 GT Lightweight 10 Closed Sports Car 1st
Bartelli Peter 1963 Porsche Carrera 2000GS Coupe 09 Closed Sports Car Radnor Award
Wright John & Linda 1960 MGA Twin Cam Sebring 08 Historic Race Car 1st
Sullivan Greg 1965 Ford Falcon A/FX 427 Drag Racer 07 Historic Race Car Radnor Award
Kersnick Michael 1961 Cisitalia DF85 Coupe OSCA 1600S 06 Debutante 1st
DuPont Lammot 1960 Aston Martin DB-4 GT Lightweight 05 Debutante Radnor Award
Van Sciver Joseph 1900 de Dion Bouton Vis a Vis 04 Unrestored 1st
Kidd Tom 1914 Franklin 6-30 Series 5 Roadster 03 Unrestored Radnor Award
Boyertown Museum 1916 Biddle Victoria Model D 02 Veteran 1st
Van Sciver Joseph 1900 de Dion Bouton Vis a Vis 01 Veteran Radnor Award

MAUI JIM ALOHA AWARD – 1953 NASH HEALEY – RICH MOSTELLER

 

Motorcycle Class Winners

1)        Preservation Award (Best un-restored)     1968 Triumph Tiger /  Morgan Smith

2)      Veteran Class (Pre-1950)                           1923 Norton 16H / Kerry Grubb

3)      Vintage Class (1950-1962)                         1950 Ariel KH /  Charles Ingersoll

4)      Classic Class (1963-1968)                          1968 Triumph Tiger /  Morgan Smith

5)      Modern Class (1969-1980)                         1970 Triumph T120 / Robert Owens

6)      Special Class  (factory custom)                 1973 Triumph X75 Hurricane / John Melniczuk

7)      Competition Pre-1965                                1963 Triumph AMA Short track racer / Gary Nixon

8)      Competition 1965-1980                              1966 Triumph TT Special / H. C. Morris

9)      Best Triumph                                             1970 Triumph T120 / David Markel

10)    Best of Show                                           1913 Rudge Multi / Kerry Grubb

11)   Gary Nixon Award                                    1968 Triumph Twin engine Bonneville / Bill Hoard / H. C. Morris

 

 

Rally Class Winners
AUDI   R8   MARCUS FRAISER AND AIMEE YORKBMW   M3  AMANDA AND MICHAEL HOLMESMERCEDES  E350  BOB AND LISA OVERBROOK

MINI COOPER  ESTIE AND BILL FRANKS

PORSCHE  911  FRED AND SHERRY LESAVOY

MOST INTRIGUING (OR, WHAT THE HELL WAS I THINKING?)  1967 MERCEDES 600  STEPHEN SORDONI

CLASSIC CLASS  1979 MGB  ERIC SALMINAN AND DENNIS BLEVINS

SPORTS CLASS  PORSCHE 911 GARRETT AND DIANE VALLONE